Vojta terapija

Vojta terapija može se primjenjivati od rođenja do starosti – u svako doba života s različitim ciljem

  • kod novorođenčadi se središnji živčani sustav još može oblikovati. Postojeći živčani putevi u mozgu su često samo blokirani, ali ustvari još mogu biti korišteni. Abnormalni obrasci (nadomjesni obrasci) koje dojenče stalno koristi u svojim ograničenim pokušajima da kontaktira sa svojom okolinom, da se digne nasuprot gravitacije ili krene naprijed još nisu fiksirani.
  • kod male djece, školske djece i mladih terapija još uvijek može pozitivno utjecati na sazrijevanje i rast
  • kod odraslih se nastoji da se ponovno uspostave ranije postojeći zdravi obrasci kretanja. Terapijski cilj je prije svega uklanjanje posljedica patologije kao što su bol, ograničenost pokreta i gubitak snage.

Refleksna lokomocija - aktiviranje bez uvježbavanja

U Vojta terapiji se normalni dijelovi kretanja, na primjer dohvaćanje i hvatanje, stajanje i hodanje kao takvi ne uče niti vježbaju. Umjesto toga Vojta terapija potiče mozak u aktiviranju ”urođenih i pohranjenih obrazaca pokreta” koji onda bivaju uključeni u koordinirano kretanje mišića trupa i udova.

Već tijekom prve godine života zdravo dojenče ima na raspolaganju mnoge od  tih “gradivnih dijelova”  ljudske uspravljenosti – od hvatanja do okretanja i puzanja. Oštećenja središnjeg živčanog sustava i sustava za držanje i kretanje – bez obzira kojeg su uzroka – ograničavaju spontano korištenje tih urođenih programa.

Vojta je razvio metodu  nazvanu refleksna lokomocija kojom elementarni obrasci postaju barem djelomično ponovno dostupni ljudima koji imaju utvrđena oštećenja središnjeg živčanog sustava  i sustava za kretanje. Da bi do toga došlo, Vojta terapeut postavlja pacijenta na trbuh, leđa ili na bok i odabirući pritišće određene dijelove tijela (zone).

U ljudima, bez obzira na dob, to podraživanje izaziva refleksan odgovor.  Dva su kompleksa kretanja u kojima se očituju svi gradivni elementi od kojih se sastoji ljudska pokretljivost: refleksno puzanje i refleksno okretanje.  Ti kompleksi kretnji mogu se izazivati bez obzira na volju ili namjere pacijenta.

Provođenje i učestalost terapije

Refleksna lokomocija prema Vojti se izaziva iz tri glavna položaja: na trbuhu, leđima i na boku.

Za izazivanje obrasca kretanja na raspolaganju je 10 zona na tijelu, rukama i nogama koje je opisao Vojta.

Kombinacijom zona, izmjenjivanjem pritiska i povlačenja aktiviraju se oba obrasca kretanja, refleksno puzanje i refleksno okretanje.

Važnu ulogu igraju optimalna postavljanja udova pod određenim kutom i takozvani otpori. Terapeut postavlja otpor slijedu pokreta unutar pojedinog obrasca kretnji. Tako će se na primjer zaustaviti i držati  nastojanje glave da se okrene pri refleksnom puzanju.

U mišićju u blizini ‘zaustavljenog’ dijela tijela nastaje povećanje napetosti bez daljeg skraćivanja (izometrija). A time se pojača i aktivnost mišićja u udaljenim dijelovima  tijela. ( trbuhu, leđima, rukama, nogama).

Osim same temeljne bolesti, učinkovitost i uspjeh terapije određuju količina, učestalost i točnost postupaka.

Da bi Vojta terapija bila učinkovita mora se redovito provoditi više puta dnevno (prema prilikama i do četiri puta). Jedna terapijska cjelina traje od pet do dvadeset minuta.

Primjena Vojta terapije

Indikacije (višestruko primjenjiva):

Vojta terapija može se primjenjivati kao temeljna terapija u području fizioterapije kod svakog poremećaja kretanja u mnogobrojnim oboljenjima npr.

Kontraindikacije (ne smije se koristiti kod):

Tim terapeut-roditelj

Kako roditelji odnosno osobe koje brinu o pacijentu svakodnevno osobno provode terapiju oni igraju značajnu ulogu u primjeni Vojta terapije.

Nakon upućivanja na Vojta terapiju od strane nadležnog liječnika, Vojta terapeut izrađuje individualni program i zajedno s pacijentom/roditeljima postavlja terapijske ciljeve I podućava roditelje u provođenju Vojta terapije kod kuće. Za vrijeme primjene terapije koje se može protegnuti na tjedne ili mjesece u posebnim slučajevima i godine Vojta terapeut je stalno podrška roditeljima.

Program terapije, doziranje i prema potrebi pauziranje od terapije prilagođava se stanju pacijenta.

Kao  mnogi oblici fizioterapije i Vojta terapija postavlja prilične zahtjeve na roditelje. Točno vođenje Vojta terapeuta daje roditeljima sigurnost za provođenje terapije kod kuće.  Prilikom provođenja terapije važno je paziti na odstupajuće pokrete koji se očituju kroz patološke obrasce koji se najčešće pojavljuju kod prekomjernog pružanja otpora u terapiji.

Važno je  razgovarati i raspraviti detalje I dvojbe o terapiji sa terapeutom.